Czy nasze dzieci muszą mieć tak dużo podręczników?

Gdy tylko przychodzi czas wakacji, najmłodsi, ale i nieco starsi mogą wreszcie odetchnąć od nauki i szkolnych zajęć. W tym czasie zaczyna się jednak batalia zarówno rodziców, jak i rządów. W grę wchodzą przede wszystkim koszty podręczników szkolnych, a do tego kwestie związane z wagą plecaków, które codziennie dźwigają nasze pociechy. Kilkanaście kilogramów na plecach najmłodszych jest niemalże normą. Poza bowiem samym podręcznikiem, dziecko musi mieć ze sobą ćwiczeniówki, zeszyty, a także szereg innych przyborów szkolnych. Nie wspominając o wadze samego tornistra. Okazuje się jednak, że tę sporą liczbę podręczników można zminimalizować, a nawet zredukować do zera. Najpotrzebniejsze podręczniki mogą pozostać w szkole, w zamkniętych szafkach. A gdy trzeba, uczniowie biorą je do domu. Do tego w erze cyfryzacji, która nie omija również działki edukacyjnej, dzieci mają szansę na zdobywanie wiedzy i przyswajanie najświeższych informacji, z wykorzystaniem internetu, komputera bądź też urządzeń mobilnych. Pedagodzy umiejętnie korzystający z takich rozwiązań udowadniają, że bez podręczników nauka potrafi być równie efektywną, a do tego staje się znacznie bardziej atrakcyjną.

Co ważne, podręczniki nie odchodzą całkowicie do lamusa. Wciąż istnieje potrzeba korzystania z materiałów w tradycyjnej formie. Uczniowie mogą jednak korzystać z tych, które udostępniane są dla nich w sieci. Drukują bądź kserują konkretne materiały, których waga fizyczna jest znacznie łatwiejsza do udźwignięcia, a ta merytoryczna wciąż pozostaje wysoce wartościową.

Do tego dochodzi kwestia, iż wielokrotnie w podręcznikach ujawniano szereg błędów i to dość poważnych. Ortograficznych, a przede wszystkim stylistycznych. Podręczniki niejednokrotnie zawierają materiał napisany nieprzystępnym językiem bądź też niedostosowany do potrzeb danej grupy wiekowej i szkolnej. Sieć wyklucza takie ryzyko, o ile pedagodzy wiedzą, jak z niej korzystać i gdzie szukać rzetelnych informacji.

Liczba podręczników, którą noszą codziennie nasze pociechy wciąż pozostaje dużą. Jednak przy obecnych możliwościach, odwadze wielu nauczycieli i nowoczesnych technologiach, istnieje duża szansa, że tradycyjna forma podręcznika w dużej mierze zostanie zastąpiona wirtualną formą.